League of legends Nasıl Oynanır?

League of legends 5vs5 oynan bir moba oyunudur oyun içerisinde koridorlar olup bu koridorlar da 5 kişi ayrılarak savaşarak oynanır üç adet koridor olup bir tanede orman vardır. Üst koridor, alt koridor ve orta koridor birde orman vardır 1 kişi üst koridora, 1 kişi orta koridora, 1 kişi ormana ve 2 kişi de alt koridora gidilir. Şimdi oyun içerisinde şampiyonlara verilen roller vardır ve bu rollere göre ve şampiyonlara göre üst koridor, orta koridor, alt koridor veya ormana gidebilecekler ayrılır roller de altıya ayrılır Dövüşçü, Tank, Büyücü, Suikastçı, Destek ve Nişancı'dır. Oyun içerisinde 145 şampiyon vardır her bir şampiyonda 2 tane rol bulunur 1. Rol ve 2. Rol olmak üzere buna göre de koridor dağılımı yapılır.

Dövüşçü:

yakın saldırı uygular skillere dayalı oyun içerisinde yakın olarak hareket eden bir roldür genel olarak üst koridor ve ormanda kullanılır.

Tank:

oyun içerisinde ölmesi zor savaşın ön safhalarında duran hasarları alan roldür genel olarak üst koridor orman ve alt koridorda nişancının yanında gider.

Büyücü:

düz vuruşları güçlü olmayan ama skilleri ile en çok hasra sahip olan rollerden birisidir genelde orta koridorda oynanır.

Suikastçı:

anlık hasrı yüksek olan şampiyonlardır bazı şampiyonların düz vuruşuda güçlüdür bazı şampiyonalarında değildir ama skill olarak genelde hızlıca can indiren şampiyonlardır genelde orman ve orta koridorda kullanılır.

Destek:

hassas ve çabuk ölebilecek şampiyonlardır ama can basabilecek kalkan verebilecek şampiyonlar vardır yanındaki nişancıyı koruyabilecek yapıya sahiplerdir sadece alt koridora destek olarak oynanır.

Nişancı:

bu şampiyonlar düz vuruşları skilleri kadar güçlü şampiyonlardır tamamen harekete duyarlı düz vuruşları ile hareket eden şampiyonlardır genelde alt koridorda destek yanında oynanır. Oyunun mantığı herkes dağıldıktan sonra koridorlardaki kuleleri indirdikten sonra diğer koridorlara yardım edilir oyunun ilerleyen sürelerinde takım savaşları devam eder artık koridorlarda değil direkt olarak 5vs5 olarak savaşa girilir oyunun gidişatına göre kuleler yıkılır sonra merkezi üst Nexus patlatılır kazanılır ya da kaybedilir.

Lolizm Hakkında

Oyun sadece bundan ibaret olmayıp her şampiyonlar için eşya dizilimi ve rün dizilimi vardır bunları öğrenmek için yani yeni başlayan insanlar için bu kurmuş olduğumuz Lolizm.com sitesinde diğer şampiyonlara verilen bilgilere göre inşaların kolayca oynamasını sağlayıp öğrenmesini istiyoruz bunun içinde yardımcı olacak bir site kurduk sitede rollerin ve şampiyonların rün dizilimi, skill dizilimi ve item dizilimini gösterip oyun içerisinde kolayca adapte olmasını sağlıyoruz. Oyun içerisinde minyon yapmayı ormancılar için objektif ejderleri almayı harita kontrolünü ve kule düşürmeyi öğrendikten sonra oyun daha basit olacaktır oyun içerisinde takım arkadaşları ile ters düşmeyip anlaşmalı bir ortam kurulduğu zaman daha eğlenceli ve kazanma oranı daha yüksek bir oyun oynarsınız.

Lig sistemi:

bu lig sistemi 9 aşamalı liglerdir. Demir ligi, Bronz ligi, Gümüş ligi, Altın ligi, Platin ligi ve Elmas ligi bu 6 lig 4 kademelidir. Örnek Demir 4, Demir 3, Demir 2 ve Demir 1 olmak üzere 4 kademeli eğer Demir 1 geçtiğinizde yeni liginiz bronza geçmiş olursunuz. Geriye 3 lig kalıyor bunlar Ustalık ligi, Üstatlık ligi ve Şampiyonluk ligi var bunlar LP sistemi ile çalışıyor lp sistemi de kazandığınız oyun başına aldığınız lp oranıdır bu kazanma serisine yada kaybetme serisine göre değişiklik gösterir ortalama 15 ile 30 lp arasında kazanırsınız 4 kademeli sistemde de bu geçmektedir oyun başına örn. 20 lp alıyorsunuz 100 lp yaptığınız zaman bulunduğunuz kademeyi geçmek için hak kazanıyorsunuz ve seriye çıkıyorsunuz 3 maçlık bir seri 2 sini kazanırsanız örnek veriyorum bulunduğunuz lig Gümüş 3 100 lp yapıp seri çıktınız ve 3 maçın 2 sini kazanırsanız Gümüş 3 den Gümüş 2 ye terfi ediyorsunuz tabi ki bunun tam tersi gibi bir durumda var her zaman kazanamazsınız ve bu duruma göre de kaybettiğiniz gibi Gümüş 2 siniz 30 lp niz var art arda 2 oyun kaybettiniz ve 0 lp kaldı gene 2 veya 3 oyun kayıp ederseniz Gümüş 2 den Gümüş 3 e düşersiniz bu şekilde lig sistemi var Ustalık, Üstat ve Şampiyonluk liglerinde lp sistemi biraz farklıdır Elmas 1 100 lp ve 5 serilik bir maç var bunu kazandınız ve Master ligine giriş yaptınız burada günlük gücelleme olur yani sürekli dereceli oynamanız gerekiyor yok düşersiniz Ustalık liginde 200 lpye geldiniz ve günlük gücellemenin sonunda 200 lp ve üstüyseniz Üstat lige geçiş sağlıyorsunuz bunun gibi bir dereceli sistemi bulunmatadır.